جستجو          
  جمعه, 27 مهر 1397  

عنوان : ايران و الجزاير در زمينه انتقال خون همكاري مي‌كنند
تاريخ :
 ۱۳۸۹/۰۸/۳۰ 
ساعت : ۱۴:۵۳:۲۰

امروز سي‌ام آبان مدير عامل سازمان انتقال خون ايران با دكتر كمال كزال؛ مدير انتقال خون الجزاير ديدار كرد. در اين ديدار بر همكاري دوجانبه انتقال خون‌هاي كشورهاي ايران و الجزاير تأكيد شد.

به گزارش روابط‌عمومي و امور‌بين‌الملل سازمان انتقال خون ايران، در اين ديدار دكتركمال كزال با اشاره به تأسيس انتقال خون در الجزاير در سال 1995 ميلادي از اهداي سالانه چهارصدهزار واحد خون در اين كشور خبر داد و اظهار كرد: از اين ميزان اهداي خون تنها 65 درصد به صورت داوطلبانه و مابقي به صورت جايگزين اهدا مي‌شود.

وي با اشاره به نقش رهبران مذهبي براي تشويق مردم به اهداي خون، اظهار اميدواري كرد كه در سال 2011 ميلادي كشور الجزاير به اهداي 80 درصد داوطلبانه برسد.

مدير انتقال خون الجزاير خاطر نشان كرد: در اين كشور 20 تا 30 درصد اهداي خون به زنان اختصاص دارد.

وي افزود: در انتقال خون الجزاير  حدود دو هزار نفر مشغول فعاليت هستند كه در اين جمع 300 نفر دكتراي متخصص حضور دارند.

در اين ديدار دكترحسن ابوالقاسمي نيز ضمن معرفي  سازمان انتقال خون ايران به ميهمان خود دكتر كمال كزال به جهت توجه به فرهنگ بومي كشور الجزاير در انتخاب  روشها و فرآيندهاي كاري تبريك گفت و بر همكاري دوجانبه انتقال خون‌هاي كشورهاي ايران و الجزاير تأكيد كرد.

وي با اشاره به فرهنگ اهداي خون در ايران،  اهداي سالانه يك ميليون و 800 هزار واحد خون، دستيابي به اهداي صد در صد داوطلبانه را به عنوان نشانه‌هاي اين فرهنگ ارزشمند برشمرد و افزود:با توسعه پايگاه‌هاي انتقال خون تا 220 مركز در ايران علاوه بر تأمين نياز درماني بيماران به فرآورده‌هاي خوني سالانه بيش از 150 هزار ليتر پلاسما جهت تهيه داروهاي مشتق از پلاسما به شركت‌هاي دارويي معتبر جهان ارسال مي‌شود.

وي با اشاره به بكارگيري دستورالعمل‌هاي سختگيرانه در ايران در انتخاب اهدا‌كننده و انجام آزمايش‌هاي غربالگري، ميزان آلودگي خون‌هاي اهدايي به ويروس HIV   در كشور را يك در هر يكصدهزار واحد خون اعلام كرد و افزود: اين ميزان در مقايسه با آلودگي  يك نفر در هر هزار نفر جمعيت شاخصي مطلوب براي ارزيابي كيفي عملكرد سازمان انتقال خون ايران به حساب مي‌آيد.بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 
.: سلولهای بنیادی خون بندناف :.